A levendula gondozása során a folyamatos gyomeltávolítás mellett a metszés a legfontosabb feladatunk.
A metszésre éles, tiszta metszőollót, sarlót vagy akár sövényvágót is használhatunk. A levendula angustifolia bokrát a virágok betakarításával egy időben érdemes a fás rész feletti néhány centiméterig visszametszeni. Az erőteljes metszés hatására serkenthetjük a másodvirágzást , illetve a növény megújul, felfrissül. Erre sok esetben szükség lehet, mivel gyakori jelenség szokott lenni a metszés hiánya vagy túlzottan hosszúra hagyott hajtások miatt fölkopaszodó levendulabokrok látványa. A Lavandula x intermediát a virágok betakarításakor szintén kétharmadára érdemes visszametszeni, mert így sokkal jobb kondícióban tartható, nem fog felkopaszodni. Virágzás után a Lavandula x chaytorae bokrát a felére, 40-60 cm magasságban vágjuk vissza.
Sokan a tavaszi metszésre esküszenek. Ebben az esetben -az időjárástól függően- a levendula angustifoliát március végén, április elején metsszük vissza, a Levendula x intermedia esteében azonban várjunk a májusi fagyok elmúltáig. A tavaszi metszés során az esetleg elfagyott részeket is távolítsuk el.
Az ősszel ültetett, meggyökeresedett palánták első visszametszését tavasszal, a talajtól 20-30 cm-re végezzük, hogy ne kopaszodjanak fel, és kezdjenek el bokrosodni.
Az idősebb, felkopaszodott bokrokat a virágzás után közvetlenül vagy kora tavasszal elvégzett metszéssel tudjuk megfiatalítani, megújítani. Ebben az esetben erőteljes visszametszés ajánlott, 20-25 cm magas bokrokat hagyjunk.