Leírás
Zsálya tea, kivonatok gyógyhatása:
Köptető, gyomor és belek gázai okozta felfúvódás ellen, nyálkás szekrétum eltávolítására a gyomorból, hörgőkből és a tüdőből. Éjszakai izzadás ellen kitűnő orvosság (főleg klimax idején), lefekvés előtt egy csészényi zsálya tea (anyatej és izzadság-kiválasztás gátló, általában összehúzó hatású) elfogyasztása javasolt. Toroköblögetésre, szájmosásra használt főzete hamar megszünteti a torok és száj gyulladását, fájdalmait, kifekélyesedését.
Lázcsillapító tulajdonságát megfigyelték tengeri malacokon, ösztrogén hatását egereken, aranyhalaknál és egereken a központi idegrendszert gátló és görcsöt okozó hatását. Továbbá egereken E-vitamin aktivitást, macskáknál és kutyáknál vérnyomáscsökkenést, nyulaknál értágítást váltott ki. Vírus-, amőba-, gombaellenes hatást tapasztaltak tenyészetekben/kémcsöves kísérletekben görcsoldó és gyulladásgátló tulajdonságát igazolták. Ezek a gyógyhatásai nagyon hasonlítanak a kakukkfű vírus- és gombaellenes hatásaira.
Régebben izzadásgátló hatása miatt tuberkulózis vagy vegetatív szabályozási zavarokban szenvedőknek adták. Tejkiválasztás csökkentésére, elválasztás megkönnyítésre egyaránt. (Ösztrogénszerű hatása régóta ismert, de nem tisztázott)
Legújabb klinikai megfigyelések szerint az Alzheimer-kórban szenvedőknél a zsálya levelének kivonata 4 hónap után jelentős javulást hozott a kognitív funkciókban. Az agyra, memóriára ható növények között tartják számon.
Fogyókúra esetén evés után fogyasztandó, ezáltal elősegítheti a fogyást. Éhgyomorra történő fogyasztása viszont szemkáprázást okozhat. Vizes kivonata hidegen fogyasztható.
Csökkenti a koleszterinszintet, tisztítja az érfalak lerakódásait, ezért magas vérnyomást is csökkenti, kialakulását gátolja. Sokat fogyasztva viszont emelni képes. Véren keresztül a májat is tisztítja, regenerálja a felhalmozódott mérgektől. A máj tisztításával az epetermelés is aktivizálódik, pangó, renyhe alulműködő epe „megfiatalodik”, hatékonnyá válik.
Cukorbetegek nagyon körültekintően fogyasszák, ugyanis vércukorszint-csökkentő hatása van! Hasnyálmirigy-működést serkenti!
Közeli rokona a muskotály- vagy skarlátzsálya (s. sclarea), mely hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint az orvosi zsálya, de úgy tűnik nincs mérgező hatása az illóolajának. A levendulalevelű zsálya (S. lavandulifolia) illóolaja pedig nem tartalmaz ketonokat.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.